2.11.15

Z cyklu " Męska szkoła gotowania " szare kluchy z kapuchą okraszoną skwarami

Dawno nie było męskiego cyklu a jeszcze dawniej nie było zwyczajnego, tradycyjnego polskiego obiadu za którym tęskniliśmy wszyscy. Miało być po chłopsku i po chłopsku było z rąk chłopa zresztą, któremu kluch się zachciało i dzięki któremu rodzinnie zasiedliśmy do obiadu.. no cóż, widok bezcenny w naszej rodzinie. Szare kluchy a właściwie hałuski zwykle jadam w Zakopanem z sosem z borowików bo nikt w rodzinie obecnie nie fatyguje się by je robić... za dużo roboty, za duży bałagan, za dużo sprzątania!
Szare kluchy królowały na stołach w XIX wieku kiedy ziemniaki były bardzo popularne i przede wszystkim tanie. Gospodynie przygotowywały je z tartych, surowych i odsączonych ziemniaków. Sama nazwa pochodzi od koloru klusek. Tradycyjnym dodatkiem do klusek jest zasmażana kapusta kiszona, która u nas była przygotowana z babcinego przepisu.
Z cyklu " Męska szkoła gotowania " szare kluchy z kapuchą  okraszoną skwarami 
przepis własny 

Składniki: na kluchy
  • 2kg surowych ziemniaków
  • 6 łyżek mąki ziemniaczanej
  • 500g mąki pszennej
  • 3 łyżki oleju rzepakowego Oleofarm
  • 2 łyżeczki soli
Zagotuj wodę w dużym garnku, dodaj łyżeczkę soli.
Ziemniaki obierz i przeciśnij przez drobne sito maszynki do mielenia mięsa. Do tartych ziemniaków dodaj obie mąki, oliwę i sól. Dobrze wymieszaj i odstaw na czas aż woda w garnku zacznie wrzeć. Wyłóż część ciasta na płaski talerz i łyżką zgarniaj partiami ciasto ziemniaczane na wrzątek. Gotuj 2 minuty a gdy kluski wypłyną na powierzchnię wody, wyławiaj je łyżką cedzakową na durszlak i zalewaj zimną wodą, to spowoduje, że kluski nie przykleją się do siebie.

Składniki: na kapuchę
  • 600g kiszonej kapusty
  • 125g boczku wędzonego
  • 2 duże jabłko
  • 2 łyżki oleju rzepakowego Oleofarm
  • 2 listki laurowe
  • ziele angielskie
  • pieprz do smaku
Boczek pokrój w kostkę, podsmaż na patelni do czasu aż się wytopi tłuszcz, dodaj kapustę, liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj kapustę na wolnym ogniu przez około godzinę, po tym czasie wydrąż gniazda nasienne z jabłek i zmiksuj je wraz ze skórką, dodaj purre jabłkowe do kapusty i wymieszaj. Dopraw do smaku pieprzem, na końcu dodaj olej rzepakowy, dzięki temu kapusta będzie się błyszczeć.

Dodatkowo: 200g boczku wędzonego, który należy podsmażać do czasu aż się wytopi tłuszcz. Boczek będzie potrzebny do okraszenia klusek.
Smacznego!

Kulinarne wyprawy z Olejami Świata

3 komentarze:

  1. Smaczne jedzenie, wykorzystam ten przepis w mojej kuchni. http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=40331766

    OdpowiedzUsuń
  2. Te kluski już znam. Pycha :) ! Ale tak doprawionej kapusty jeszcze nie miałam okazji pojeść. Zatem koniecznie muszę zrobić taki obiad, bo jesienią jest strzałem w dziesiątkę :) !

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam wcześniej o tych kluskach :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.

INSTAGRAM

zBLOGowani.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi zobacz moją galerię na mniamspinka.pl Durszlak.pl
Copyright © 2017 Smaki Alzacji