Chleb z Vermont na zakwasie z mąką pszenną razową
według Jefreya Hamelmana
Levain
- 140g mąki chlebowej T 750
- 170g wody
- 30g dojrzałego zakwasu ( 2 łyżki stołowe )
Ciasto właściwe:
- 680g mąki chlebowej T 750
- 90g mąki pszennej razowej ( użyłam Lubelli pełnoziarnistej )
- 420g wody
- 20g soli
- 300g levain ( cały zaczyn bez 2 łyżek )
Wkładamy do dzieży wszystkie składniki prócz soli. Mieszamy na postrzępioną masę i przykrywamy folią by ciasto nie wyschło. Ciasto odpoczywa przez godzinę. Po tym czasie posypujemy wierzch ciasta solą i mieszamy na drugiej prędkości miksera około 3 minut. Ciasto powinno mieć średnią konsystencję, u mnie lekko się lepiło do rąk, w tym przypadku możecie sobie dłonie zmoczyć wodą, łatwiej wtedy naciągać ciasto przy składaniu podczas fermentacji wstępnej.
Fermentacja: 2,5 godziny
Składanie: 75 minut od rozpoczęcia fermentacji lub dwa razy po 50 minutach
Dzielenie: 680g porcja , składamy bochen okrągły lub podłużny
Fermentacja końcowa : 2-2,5 godziny lub na noc do 10 godzin w temperaturze do 10'
Pieczenie: 40-45 minut w piecu naparowanym o temperaturze 240'
Smacznego!
Przedstawia się smakowicie!:)
OdpowiedzUsuńTo mój pierwszy chleb idealny!
Usuńdomowy chleb jest najlepszy:)
OdpowiedzUsuńSmakowite dziurki :) Bardzo mi się podoba :)
OdpowiedzUsuńWoow ale cudo, zapisuje sobie przepis, pyszności :-)
OdpowiedzUsuńJak składać ciasto, skoro jest na tyle rzadkie, że można je mieszać mikserem :)?
OdpowiedzUsuńSkładanie ciasta w fazie początkowej czyli pierwszej fermentacji to inaczej położenie całego ciasta, takiego własnie luźnego na blacie najlepiej ciut obsypanego mąką ale bardzo mało mąki i naciągnięcie go z każdej strony zakładając jeden płat na drugi - tak złożone ciasto fermentuje około godziny, po tym czasie składasz kolejny raz - te składanie powoduje, że ciasto robi się bardziej elastyczne ale nie tak jak to na drożdżach.. trochę się rozlewa po wyciągnięciu z kosza ale jak widzisz daje radę i rośnie w piecu pod wpływem temperatury :-)
UsuńPrzepiękne ujęcia. Gosiu ty zawsze potrafisz zrobić " coś " tak , że można oczyma jeść . Nie mogę się już doczekać następnego wspólnego pieczenia .
OdpowiedzUsuńGocha, moje gratulacje. :)
OdpowiedzUsuńDzięki Marta :-)
UsuńChleb wspaniały .
OdpowiedzUsuńpięknie jak zawsze, super wygląda wręcz obłędnie.
OdpowiedzUsuńale jak dla mnie zaskąplikowany i zbyt długi proces robienia chleba, nie mniej jednak każda marzy o takim chlebie, a najlepiej jeszcze ciepłym na śniadanie! ;-)
Mistrzostwo!
Ależ ma dziury! Wygląda fenomenalnie :)
OdpowiedzUsuńGratulacje :)
Własnie poszukuję informacji przeczesując internet na temat zakwasu pszennego, bo mój zupełnie mi nie wychodzi :( Czy mogłabym poznać tę tajemniczą mąkę idealną na taki zakwas? Będę baaardzo wdzięczna.
OdpowiedzUsuńChleb, który jest marzeniem każdego smakosza :D
OdpowiedzUsuńSorry ale ciasto na zakwasie po 5 godzinach calkowicie się ukwasza i jest do kosza. Cała sztuka z zakwasem polega na wypieczeniu chleba max do 5h od wyrobienia ciasta z zakwasem. A dokladniej sztuka ta polega na przygotowaniu bardzo aktywnego zakwasu
OdpowiedzUsuńNice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always interesting to read articles from other authors and practice something from their web sites. Feel free to visit my website; 토토
OdpowiedzUsuńdoradca finansowy Amtrust Group Warszawa
OdpowiedzUsuńAmtrust Group zapewnia wsparcie profesjonalnego doradcy finansowego w Warszawie w uzyskaniu kredytu. Długie doświadczenie oraz stała obecność na rynku pozwalają ekspertom kredytowym na współpracę z kilkunastoma bankami. Dzięki temu firma oferuje klientom wybór rozwiązań odpowiednio dostosowanych do ich potrzeb. Za swoje usługi doradcy finansowi z Amtrust Group nie pobierają prowizji od klientów. Czynności te mają na celu wsparcie w złożonej procedurze uzyskania kredytu, a także skompletowania wymaganej dokumentacji. Doradcy do spraw kredytów hipotecznych w Warszawie Amtrust Group są godni zaufania! Szczegółowe informacje dostępne są na witrynie internetowej.
https://www.amtrust-group.com/
Witam! Czy przy dzieleniu nie zrywa się włókien białkowych?
OdpowiedzUsuńZrobiłam z tego przepisu i jest boski!
OdpowiedzUsuń